Pojazdem nazywamy środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyne lub urządzenie do tego przystosowane.
to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta dla konkretnego pojazdu
to suma nacisków, jaką na drogę wywierają koła znajdujące sie na jednej osi pojazdu
to rzeczywista masa całkowita, masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób
to masa pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami itp., ale bez kierującego, ładunku czy pasażerów
to największa masa ładonku osób, jaką może przewozić pojazd
to dopuszczalna masa całkowita, największa określona warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem
typy pojazdów ze względu na ich zastosowanie itp.:
jest pojazdem rego konstrukcja umoziwia iazde z prędkością większa niż 25 km/h, jednakże z wyjatkiem ciągnika rolniczego, który posiada wlasną definicje.
także jest pojazdem jednak takim, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do wartości nie większej niż 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.
pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością większą niż 25 km/ h, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.
pojazd samochodowy, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
to także autobus, ale wyłącznie przeznaczony do przezowozu dzieci do szkoły. Ma barwę pomarańczową i jest oznaczony z przodu i z tyłu prostokątnymi tabliczkami barwy białej z napisem autobus szkolny.
pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6km/h skonstruowany do używania łącznei ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodowych.
pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem
rodzaj przyczepy, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd.
są to pojazdy połączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość (nie dotyczy pojazdów złączonych w celu holowania)
jest to zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego złączonego z naczepą
pojazd samochodowy, odpowiedni wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą
pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3
pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h
pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9m, poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej
pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy, poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej
pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siła mięsni lub za pomocą silnika
zespół pojazdów składający się z ciągnika rolniczego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25km/h oraz przyczepy
to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.
to pojazd samochodowy przeznazcony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550kg (przewóz rzeczy) lub 400 kg (w przypadku przewozu osób)
pojazd samochodowy, którego masa własna nie przekracza 350kg i którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h